Renesas Electronics America NP160N04TDG-E1-AY
NP160N04TDG-E1-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP160N04TDG-E1-AY
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 160A TO-263
Datasheet Download
NP160N04TDG-E1-AY.pdf
Availability of NP160N04TDG-E1-AY
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NP160N04TDG-E1-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP160N04TDG-E1-AY
Internal Part NumberEIS-NP160N04TDG-E1-AY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Aug/2013
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C160A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs270nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds15750pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Supplier Device PackageTO-263-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP160N04TDG-E1-AY
Related LinksNP160N04, NP160N04TDG-E1-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP160N04TDG-E1-AY Details Description
Related parts for NP160N04TDG-E1-AY
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 7.7A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER DR VERT datasheet.pdf
LED LIGHT BAR STD 4500K 12" ALUM datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 0.100 T/H datasheet.pdf