KEMET C1206C184M5RACTU
C1206C184M5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C184M5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C184M5RACTU.pdf
Availability of C1206C184M5RACTU
QUANTITY
C1206C184M5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C184M5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C184M5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C184M5RACTU
Related LinksC1206C18, C1206C184M5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C184M5RACTU Details Description
Related parts for C1206C184M5RACTU
FIXED IND 3.9UH 30MA 900 MOHM datasheet.pdf
IC PHOTOFLASH CAP CHARGER 6-DFN datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC CLK TRANSLATOR 4CH 100FBGA datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.1A 5DDPAK datasheet.pdf