KEMET C1206C184M5RACTU
C1206C184M5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C184M5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C184M5RACTU.pdf
Availability of C1206C184M5RACTU
QUANTITY
C1206C184M5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C184M5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C184M5RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C184M5RACTU
Related LinksC1206C18, C1206C184M5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C184M5RACTU Details Description
Related parts for C1206C184M5RACTU
IC XLATOR TTL-PECL DIFF 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG BLACK 250' datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 16-TSSOP datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE MULTI-STAGE 3A datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf