KEMET C1206C185K8RACTU
C1206C185K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C185K8RACTU
Brief Description
CAP CER 1.8UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C185K8RACTU.pdf
Availability of C1206C185K8RACTU
QUANTITY
C1206C185K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C185K8RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C185K8RACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C185K8RACTU
Related LinksC1206C18, C1206C185K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C185K8RACTU Details Description
Related parts for C1206C185K8RACTU
RES SMD 6.34K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 6A 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR 8-DFN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf