Stackpole Electronics Inc. RMCF0805JTR820
RMCF0805JTR820 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805JTR820
Brief Description
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805JTR820.pdf
Availability of RMCF0805JTR820
QUANTITY
RMCF0805JTR820 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805JTR820
Internal Part NumberEIS-RMCF0805JTR820
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805JTR820
Related LinksRMCF080, RMCF0805JTR820 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805JTR820 Details Description
Related parts for RMCF0805JTR820
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 20W D2PAK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO41 datasheet.pdf
TFLEX 6100 9" X 9" datasheet.pdf
PTC RESETTABLE SMD 1206 16V .25A datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M8 NYLON datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 17.7W datasheet.pdf