Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ170CAHE3/61
SMAJ170CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ170CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMA
Datasheet Download
SMAJ170CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ170CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ170CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ170CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ170CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.09A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ170CAHE3/61
Related LinksSMAJ170, SMAJ170CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ170CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ170CAHE3/61
CARD GUIDE NAR 2.5X0.078" NAT datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.625V SOT143 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 30A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 4A 200V GBU datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG RED 500' datasheet.pdf
CONN FPC TOP 56POS 0.50MM R/A datasheet.pdf