Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-1207-M6-40
NSE-1207-M6-40 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-1207-M6-40
Brief Description
MACHINE SCREW CHEESE SLOTTED M6
Datasheet Download
NSE-1207-M6-40.pdf
Availability of NSE-1207-M6-40
QUANTITY
NSE-1207-M6-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-1207-M6-40
Internal Part NumberEIS-NSE-1207-M6-40
Features-
Thread SizeM6
Head Diameter0.394" (10.01mm)
Head Height0.153" (3.89mm)
Length - Below Head1.575" (40.00mm)
Length - Overall1.728" (43.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-1207-M6-40
NSE-1207-M6-40 Details Description
Related parts for NSE-1207-M6-40
OSC XO 8.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 10.16MM datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR GOLD 32POS datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.3A DO221AC datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 35A datasheet.pdf
CONN 6POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf