KEMET C1206C220J5GACTU
C1206C220J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C220J5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C220J5GACTU.pdf
Availability of C1206C220J5GACTU
QUANTITY
C1206C220J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C220J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C220J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C220J5GACTU
Related LinksC1206C22, C1206C220J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C220J5GACTU Details Description
Related parts for C1206C220J5GACTU
TRIMMER 50K OHM 0.3W TH datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE 5PSI datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 5.1NS 100TQFP datasheet.pdf
STAND W/X-Y BASE & LED BACKLIGHT datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2.5A 90 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 15V 75W 5A datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf