KEMET C1206C221F2GACTU
C1206C221F2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C221F2GACTU
Brief Description
CAP CER 220PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C221F2GACTU.pdf
Availability of C1206C221F2GACTU
QUANTITY
C1206C221F2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C221F2GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C221F2GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C221F2GACTU
Related LinksC1206C22, C1206C221F2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C221F2GACTU Details Description
Related parts for C1206C221F2GACTU
FACEPLATE SNAP ON HORZ WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR DUAL POS/NEG 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.2A 8LFCSP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 4POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1% 9W 3921 datasheet.pdf