ST HCF4070M013TR
HCF4070M013TR picture photo
Mfg. Part Number
HCF4070M013TR
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SO
Datasheet Download
HCF4070M013TR.pdf
Availability of HCF4070M013TR
QUANTITY
HCF4070M013TR Order Process
Ship out your order
Specifications of HCF4070M013TR
Internal Part NumberEIS-HCF4070M013TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHCF4070 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series4000
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeXOR (Exclusive OR)
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply3 V ~ 20 V
Current - Quiescent (Max)20µA
Current - Output High, Low6.8mA, 6.8mA
Logic Level - Low1.5 V ~ 4 V
Logic Level - High3.5 V ~ 11 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL100ns @ 15V, 50pF
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SO
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCF4070M013TR
Related LinksHCF407, HCF4070M013TR Datasheet, ST Distributor
HCF4070M013TR Details Description
Related parts for HCF4070M013TR
IC DAC DUAL V-OUT 12BIT 16-QSOP datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS BRKWY VERT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR 64CH 20MM P-P PNP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf