KEMET C1206C222K5RACAUTO
C1206C222K5RACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C1206C222K5RACAUTO
Brief Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C222K5RACAUTO.pdf
Availability of C1206C222K5RACAUTO
QUANTITY
C1206C222K5RACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C222K5RACAUTO
Internal Part NumberEIS-C1206C222K5RACAUTO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C222K5RACAUTO
Related LinksC1206C222, C1206C222K5RACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C1206C222K5RACAUTO Details Description
Related parts for C1206C222K5RACAUTO
PILOT LIGHT 5V INCAND ROUND RED datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 5K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK PLL SYNC 50-800MHZ 32LQFP datasheet.pdf
SW LEAF SPDT 10A SCREW TERM 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 250V datasheet.pdf
CONN JACK SMA PCB R/A datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO204AL datasheet.pdf