United Chemi-Con EKMQ251VSN681MA25S
EKMQ251VSN681MA25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ251VSN681MA25S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMQ251VSN681MA25S.pdf
Availability of EKMQ251VSN681MA25S
QUANTITY
EKMQ251VSN681MA25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ251VSN681MA25S
Internal Part NumberEIS-EKMQ251VSN681MA25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ-LU
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ251VSN681MA25S
Related LinksEKMQ251VS, EKMQ251VSN681MA25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ251VSN681MA25S Details Description
Related parts for EKMQ251VSN681MA25S
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.32KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
BLZ 7.62IT/03/180MF2 SN BK BX datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10B M25 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 19 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf