United Chemi-Con EMVY350GTR222MMN0S
EMVY350GTR222MMN0S picture photo
Mfg. Part Number
EMVY350GTR222MMN0S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMVY350GTR222MMN0S.pdf
Availability of EMVY350GTR222MMN0S
QUANTITY
EMVY350GTR222MMN0S Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVY350GTR222MMN0S
Internal Part NumberEIS-EMVY350GTR222MMN0S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVY350GTR222MMN0S
Related LinksEMVY350GT, EMVY350GTR222MMN0S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVY350GTR222MMN0S Details Description
Related parts for EMVY350GTR222MMN0S
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
PARALLEL SPLICE/PVC INSULATED datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 933MHZ FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf