Vishay/Dale CRCW080536K5FKTB
CRCW080536K5FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080536K5FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080536K5FKTB.pdf
Availability of CRCW080536K5FKTB
QUANTITY
CRCW080536K5FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080536K5FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW080536K5FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080536K5FKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW080536K5FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080536K5FKTB Details Description
Related parts for CRCW080536K5FKTB
CONN AUDIO JACK STEREO 2.5MM SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET DBL 33POS datasheet.pdf
IC SRAM 12MBIT 10NS 119BGA datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 3W DO204AL datasheet.pdf
MICRO 15 P SOD A174 datasheet.pdf
PLATO SOLDERING TIP - HEXACON datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
K60742B TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf