KEMET C1206C270K2GACTU
C1206C270K2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C270K2GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C270K2GACTU.pdf
Availability of C1206C270K2GACTU
QUANTITY
C1206C270K2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C270K2GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C270K2GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C270K2GACTU
Related LinksC1206C27, C1206C270K2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C270K2GACTU Details Description
Related parts for C1206C270K2GACTU
RES 470 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RING TERMINAL BANANA JACK .200 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
SHELF FIXED 31X17.8X1.74" BE/GY datasheet.pdf
RETRACT RAM SPRING ASSEMBLY datasheet.pdf
LIMIT SW W LED ROLLER LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.88A 94 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf