KEMET C1206C273K5RACTU
C1206C273K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C273K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C273K5RACTU.pdf
Availability of C1206C273K5RACTU
QUANTITY
C1206C273K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C273K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C273K5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C273K5RACTU
Related LinksC1206C27, C1206C273K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C273K5RACTU Details Description
Related parts for C1206C273K5RACTU
RES SMD 261 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 2A QC 3POS PNL MNT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5MM VERT datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 500MW DO35 datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16-19 OLIV datasheet.pdf
CTV 99C MIXED(TWIN) SKT J/N RE datasheet.pdf
TV 6C 6#20 SKT PLUG datasheet.pdf
4700UF 50V 25.4X53.98 85C AXI datasheet.pdf