KEMET C1206C273K5RACTU
C1206C273K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C273K5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C273K5RACTU.pdf
Availability of C1206C273K5RACTU
QUANTITY
C1206C273K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C273K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C273K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C273K5RACTU
Related LinksC1206C27, C1206C273K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C273K5RACTU Details Description
Related parts for C1206C273K5RACTU
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 19.0699MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC DAC 14BIT PAR 125MSPS 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE D 24POS datasheet.pdf
SLA 4/180B 3.2SN BK datasheet.pdf
SGE-225-2-4010 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf