KEMET C1206C331M5GACTU
C1206C331M5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C331M5GACTU
Brief Description
CAP CER 330PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C331M5GACTU.pdf
Availability of C1206C331M5GACTU
QUANTITY
C1206C331M5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C331M5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C331M5GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C331M5GACTU
Related LinksC1206C33, C1206C331M5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C331M5GACTU Details Description
Related parts for C1206C331M5GACTU
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
BOX PLASTIC BLACK 3"L X 2.5"W datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 16A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
KIT FUSE 5A 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD80 datasheet.pdf