KEMET C1206C335K9PACTU
C1206C335K9PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C335K9PACTU
Brief Description
CAP CER 3.3UF 6.3V X5R 1206
Datasheet Download
C1206C335K9PACTU.pdf
Availability of C1206C335K9PACTU
QUANTITY
C1206C335K9PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C335K9PACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C335K9PACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C335K9PACTU
Related LinksC1206C33, C1206C335K9PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C335K9PACTU Details Description
Related parts for C1206C335K9PACTU
TRANS PNP 40V 2A TO92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS SMT GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 360MA 150 MOHM datasheet.pdf
IC RLDRAM 576MBIT 1.875NS UBGA datasheet.pdf
RUGGED RJ45 R/A JACK 8POS HDR datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf