KEMET C1206C335M4VACTU
C1206C335M4VACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C335M4VACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 16V Y5V 1206
Datasheet Download
C1206C335M4VACTU.pdf
Availability of C1206C335M4VACTU
QUANTITY
C1206C335M4VACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C335M4VACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C335M4VACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C335M4VACTU
Related LinksC1206C33, C1206C335M4VACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C335M4VACTU Details Description
Related parts for C1206C335M4VACTU
SNAP LOCK PIN 0.325" NYLON NRTL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 28MLP datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ/PROG 0.45A 20SSOP datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
CONV AC/DC 6W +/-5VOUT DUAL T/H datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 800MA 1.26 OHM datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 40POS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf