KEMET C1206C335M8PACTU
C1206C335M8PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C335M8PACTU
Brief Description
CAP CER 3.3UF 10V X5R 1206
Datasheet Download
C1206C335M8PACTU.pdf
Availability of C1206C335M8PACTU
QUANTITY
C1206C335M8PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C335M8PACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C335M8PACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)