KEMET C1206C335M9VACTU
C1206C335M9VACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C335M9VACTU
Brief Description
CAP CER 3.3UF 6.3V Y5V 1206
Datasheet Download
C1206C335M9VACTU.pdf
Availability of C1206C335M9VACTU
QUANTITY
C1206C335M9VACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C335M9VACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C335M9VACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C335M9VACTU
Related LinksC1206C33, C1206C335M9VACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C335M9VACTU Details Description
Related parts for C1206C335M9VACTU
CAP ALUM 56000UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER/BRAKE/INVERTER 2.9VCE datasheet.pdf
CARD GUIDE EJECTOR PULLER datasheet.pdf
IC COMP QUAD 1.8V OD 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO OSMP JACK datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 1GBIT 800MHZ 78BGA datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWER 200W ACC-6L datasheet.pdf
CAP POLY 100UF 20% 16V T/H datasheet.pdf