KEMET C1206C394J3RACTU
C1206C394J3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C394J3RACTU
Brief Description
CAP CER 0.39UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C394J3RACTU.pdf
Availability of C1206C394J3RACTU
QUANTITY
C1206C394J3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C394J3RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C394J3RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C394J3RACTU
Related LinksC1206C39, C1206C394J3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C394J3RACTU Details Description
Related parts for C1206C394J3RACTU
IC POT DIG SEXTET 100K 20-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 492MA 65 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVAL BOARD ACCELEROMETER datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
TERMINAL PRV 4 SW 35X7.5 WS datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf