KEMET C1206C470J1GALTU
C1206C470J1GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C470J1GALTU
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C470J1GALTU.pdf
Availability of C1206C470J1GALTU
QUANTITY
C1206C470J1GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C470J1GALTU
Internal Part NumberEIS-C1206C470J1GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C470J1GALTU
Related LinksC1206C47, C1206C470J1GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C470J1GALTU Details Description
Related parts for C1206C470J1GALTU
IGBT 600V 13A 60W TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FUSE 1400A 600V T-LAG CLASS L datasheet.pdf
HEADER 16POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.87 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf