KEMET C1206C471J5GACTU
C1206C471J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C471J5GACTU
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C471J5GACTU.pdf
Availability of C1206C471J5GACTU
QUANTITY
C1206C471J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C471J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C471J5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C471J5GACTU
Related LinksC1206C47, C1206C471J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C471J5GACTU Details Description
Related parts for C1206C471J5GACTU
RES SMD 221 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf