KEMET C1206C472K2RACTU
C1206C472K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C472K2RACTU
Brief Description
CAP CER 4700PF 200V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C472K2RACTU.pdf
Availability of C1206C472K2RACTU
QUANTITY
C1206C472K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C472K2RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C472K2RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C472K2RACTU
Related LinksC1206C47, C1206C472K2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C472K2RACTU Details Description
Related parts for C1206C472K2RACTU
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 20NS 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 24SOIC datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 1.1A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf