KEMET C1206C473M5UACTU
C1206C473M5UACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C473M5UACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V Z5U 1206
Datasheet Download
C1206C473M5UACTU.pdf
Availability of C1206C473M5UACTU
QUANTITY
C1206C473M5UACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C473M5UACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C473M5UACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C473M5UACTU
Related LinksC1206C47, C1206C473M5UACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C473M5UACTU Details Description
Related parts for C1206C473M5UACTU
FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN MINI-D 14POS VERT RECPT datasheet.pdf
RES SMD 63.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
END COVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf