KEMET C1206C474K1RACTU
C1206C474K1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C474K1RACTU
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C474K1RACTU.pdf
Availability of C1206C474K1RACTU
QUANTITY
C1206C474K1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C474K1RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C474K1RACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C474K1RACTU
Related LinksC1206C47, C1206C474K1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C474K1RACTU Details Description
Related parts for C1206C474K1RACTU
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED LT STRIP FLEX 12V BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 30PF 1KV U2J RADIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-L datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf