KEMET C1206C474M4VACTU
C1206C474M4VACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C474M4VACTU
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V Y5V 1206
Datasheet Download
C1206C474M4VACTU.pdf
Availability of C1206C474M4VACTU
QUANTITY
C1206C474M4VACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C474M4VACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C474M4VACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C474M4VACTU
Related LinksC1206C47, C1206C474M4VACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C474M4VACTU Details Description
Related parts for C1206C474M4VACTU
TERM EDGE TWIN LF 20-24AWG CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 132CQFP datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.8K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf