KEMET C1206C474M4VACTU
C1206C474M4VACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C474M4VACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V Y5V 1206
Datasheet Download
C1206C474M4VACTU.pdf
Availability of C1206C474M4VACTU
QUANTITY
C1206C474M4VACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C474M4VACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C474M4VACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C474M4VACTU
Related LinksC1206C47, C1206C474M4VACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C474M4VACTU Details Description
Related parts for C1206C474M4VACTU
PCM W/O CRYSTAL NV SRAM SNAP-ON datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2200K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
HU STRND 20AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf