KEMET C1206C475K4PACTU
C1206C475K4PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C475K4PACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
Datasheet Download
C1206C475K4PACTU.pdf
Availability of C1206C475K4PACTU
QUANTITY
C1206C475K4PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C475K4PACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C475K4PACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C475K4PACTU
Related LinksC1206C47, C1206C475K4PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C475K4PACTU Details Description
Related parts for C1206C475K4PACTU
RES ARRAY 4 RES 18 OHM 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP4T 300MA 125V datasheet.pdf
AMP RFIC LNA GAAS 3V LC SOT-363 datasheet.pdf
TRANS 2PNP 60V 0.1A SOT563 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 274VC SMCJ datasheet.pdf
1.0MM WTB CABLE HOUSING datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf