KEMET C1206C475K4RALTU
C1206C475K4RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C475K4RALTU
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C475K4RALTU.pdf
Availability of C1206C475K4RALTU
QUANTITY
C1206C475K4RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C475K4RALTU
Internal Part NumberEIS-C1206C475K4RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C475K4RALTU
Related LinksC1206C47, C1206C475K4RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C475K4RALTU Details Description
Related parts for C1206C475K4RALTU
DIODE ZENER 22V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
IC CLK SOURCE AMD GEODE 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 7.99"LX5.99"W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK WHITE .05"X4' datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/3V 0.3A XDFN6 datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 SKT RECP datasheet.pdf
150UF 6.3V 6.3X17.5 105C AXI datasheet.pdf