KEMET C1206C511G2GACTU
C1206C511G2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C511G2GACTU
Brief Description
CAP CER 510PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C511G2GACTU.pdf
Availability of C1206C511G2GACTU
QUANTITY
C1206C511G2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C511G2GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C511G2GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C511G2GACTU
Related LinksC1206C51, C1206C511G2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C511G2GACTU Details Description
Related parts for C1206C511G2GACTU
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 2A 50V BR-8D datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 6A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
IC CPLD 640MC 10.21NS 25WLCSP datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
TOOL KIT PHONE/TABLET REPAIR datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf