KEMET C1206C560K2GACTU
C1206C560K2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C560K2GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C560K2GACTU.pdf
Availability of C1206C560K2GACTU
QUANTITY
C1206C560K2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C560K2GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C560K2GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C560K2GACTU
Related LinksC1206C56, C1206C560K2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C560K2GACTU Details Description
Related parts for C1206C560K2GACTU
CONN HEADER .100 SINGL STR 25POS datasheet.pdf
DEKAFIX GW 6 MARKED 28 50/CD datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 750MA 200 MOHM datasheet.pdf
TERM EDGE AMP LF 18-22AWG CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 4X2SON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 12 POS 2.54 datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC DO-215AA datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 3.6NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf