KEMET C1206C560K5GACTU
C1206C560K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C560K5GACTU
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C560K5GACTU.pdf
Availability of C1206C560K5GACTU
QUANTITY
C1206C560K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C560K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C560K5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C560K5GACTU
Related LinksC1206C56, C1206C560K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C560K5GACTU Details Description
Related parts for C1206C560K5GACTU
FIXED IND 39NH 600MA 120 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 1.2A TO220FP datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 20K OHM 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
IC SYNC DOWN COUNTR 8STG 16SO datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf