KEMET C1206C561F1GACTU
C1206C561F1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C561F1GACTU
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C561F1GACTU.pdf
Availability of C1206C561F1GACTU
QUANTITY
C1206C561F1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C561F1GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C561F1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C561F1GACTU
Related LinksC1206C56, C1206C561F1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C561F1GACTU Details Description
Related parts for C1206C561F1GACTU
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 3V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 30POS FLAT CABLE datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 2.0 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 392K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 0.6MM CRIMP TURN datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
MICRO 25C P 12" RBW JACKS NI datasheet.pdf
BACKSHELL 25POS datasheet.pdf
JT 12C 8#20 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
47UF 200V 12,5X20 datasheet.pdf