KEMET C1206C561K5GACTU
C1206C561K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C561K5GACTU
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C561K5GACTU.pdf
Availability of C1206C561K5GACTU
QUANTITY
C1206C561K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C561K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C561K5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C561K5GACTU
Related LinksC1206C56, C1206C561K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C561K5GACTU Details Description
Related parts for C1206C561K5GACTU
WASHER SHOULDER #6 NYLON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS53129-621 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
POWER MOD RECT BRIDGE 3PH M3-1 datasheet.pdf
RES 270 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf