KEMET C1206C562J2GACAUTO
C1206C562J2GACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C1206C562J2GACAUTO
Brief Description
CAP CER 5600PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C562J2GACAUTO.pdf
Availability of C1206C562J2GACAUTO
QUANTITY
C1206C562J2GACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C562J2GACAUTO
Internal Part NumberEIS-C1206C562J2GACAUTO
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C562J2GACAUTO
Related LinksC1206C562, C1206C562J2GACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C1206C562J2GACAUTO Details Description
Related parts for C1206C562J2GACAUTO
CONN PLUG 70POS TOP 6MM GOLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 16CHAN 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 12V 10A 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 180MHZ RRO TSOT23-8 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
HEATSHRINK 12AWG 1000' BLACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 49 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.15A 372 MOHM datasheet.pdf