KEMET C1206C563M5RACTU
C1206C563M5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C563M5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C563M5RACTU.pdf
Availability of C1206C563M5RACTU
QUANTITY
C1206C563M5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C563M5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C563M5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C563M5RACTU
Related LinksC1206C56, C1206C563M5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C563M5RACTU Details Description
Related parts for C1206C563M5RACTU
RES SMD 133 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 25MM BLUE datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V 10% BX 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf