TT Electronics/Welwyn PCF0805PR-16KBT1
PCF0805PR-16KBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PCF0805PR-16KBT1
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
PCF0805PR-16KBT1.pdf
Availability of PCF0805PR-16KBT1
QUANTITY
PCF0805PR-16KBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0805PR-16KBT1
Internal Part NumberEIS-PCF0805PR-16KBT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPCF - Precision
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0805PR-16KBT1
Related LinksPCF0805P, PCF0805PR-16KBT1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
PCF0805PR-16KBT1 Details Description
Related parts for PCF0805PR-16KBT1
KIT DEV TCP/IP AT89C51RD2 VOIP datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
LAMP INCAND T-2 TELE SLIDE 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 4A 16TQFN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
RES 2.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V 2915 datasheet.pdf
VARISTOR 16.2V 8KA DISC 20MM datasheet.pdf