KEMET C1206C563M5RACTU
C1206C563M5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C563M5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C563M5RACTU.pdf
Availability of C1206C563M5RACTU
QUANTITY
C1206C563M5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C563M5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C563M5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C563M5RACTU
Related LinksC1206C56, C1206C563M5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C563M5RACTU Details Description
Related parts for C1206C563M5RACTU
CAP FILM 100PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
ANT 1710-1880MHZ 7.5DBI TNC FML datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8"-50' BLACK datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 160VDC datasheet.pdf