KEMET C1206C683F5GACTU
C1206C683F5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C683F5GACTU
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C683F5GACTU.pdf
Availability of C1206C683F5GACTU
QUANTITY
C1206C683F5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C683F5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C683F5GACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C683F5GACTU
Related LinksC1206C68, C1206C683F5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C683F5GACTU Details Description
Related parts for C1206C683F5GACTU
FUSE RESETTABLE 1.1A 16V 1812 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 20"W datasheet.pdf
PLUG RCPT FOR ASSEMBLY BOARD B24 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4POS SLD CUP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf