KEMET C1206C685K9PACTU
C1206C685K9PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C685K9PACTU
Brief Description
CAP CER 6.8UF 6.3V X5R 1206
Datasheet Download
C1206C685K9PACTU.pdf
Availability of C1206C685K9PACTU
QUANTITY
C1206C685K9PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C685K9PACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C685K9PACTU
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C685K9PACTU
Related LinksC1206C68, C1206C685K9PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C685K9PACTU Details Description
Related parts for C1206C685K9PACTU
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC DMM CIRCUIT 3 3/4DGT 44-PLCC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15-20 AWG 0.312" (7.92mm) Crimp datasheet.pdf
INSRT/EXTRCT PCB 1.94" .063" BLK datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 50 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 7' REVERSED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf