KEMET C1206C751J5GACTU
C1206C751J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C751J5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 750PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C751J5GACTU.pdf
Availability of C1206C751J5GACTU
QUANTITY
C1206C751J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C751J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C751J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance750pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C751J5GACTU
Related LinksC1206C75, C1206C751J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C751J5GACTU Details Description
Related parts for C1206C751J5GACTU
CAP ALUM 33000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 110A 480VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSERT FGG.3B.307. FOR 7LV datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A datasheet.pdf