KEMET C1206C752G3GACTU
C1206C752G3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C752G3GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7500PF 25V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C752G3GACTU.pdf
Availability of C1206C752G3GACTU
QUANTITY
C1206C752G3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C752G3GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C752G3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7500pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C752G3GACTU
Related LinksC1206C75, C1206C752G3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C752G3GACTU Details Description
Related parts for C1206C752G3GACTU
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
TERMINAL PDL 4/TR/DU/PE datasheet.pdf
RF CABLE ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf