KEMET C1206C823J5GACTU
C1206C823J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C823J5GACTU
Brief Description
CAP CER 0.082UF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C823J5GACTU.pdf
Availability of C1206C823J5GACTU
QUANTITY
C1206C823J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C823J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C823J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C823J5GACTU
Related LinksC1206C82, C1206C823J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C823J5GACTU Details Description
Related parts for C1206C823J5GACTU
IC REG TRPL BCK/LINEAR 28QFN datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14DHVQFN datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE 7.5A 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 200V SCREW datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf