Amphenol Aerospace Operations M83723/75W12128
M83723/75W12128 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75W12128
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75W12128.pdf
Availability of M83723/75W12128
QUANTITY
M83723/75W12128 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75W12128
Internal Part NumberEIS-M83723/75W12128
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75W12128
Related LinksM83723/, M83723/75W12128 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75W12128 Details Description
Related parts for M83723/75W12128
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14VQFN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HU SOLID 18AWG GREEN 5000' datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V 10% X6S 0201 datasheet.pdf