KEMET C1210C102F1GACTU
C1210C102F1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C102F1GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
C1210C102F1GACTU.pdf
Availability of C1210C102F1GACTU
QUANTITY
C1210C102F1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C102F1GACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C102F1GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C102F1GACTU
Related LinksC1210C10, C1210C102F1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C102F1GACTU Details Description
Related parts for C1210C102F1GACTU
RES 13.3 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED DISP 14SEG .56" 585NM YLW CA datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
TOUCHSCREEN 12.1" USB datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 5% 5W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
44POS F LC FILT 180PF R/A.350 datasheet.pdf