KEMET C1206S102M1RACTU
C1206S102M1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206S102M1RACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
C1206S102M1RACTU.pdf
Availability of C1206S102M1RACTU
QUANTITY
C1206S102M1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206S102M1RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206S102M1RACTU
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFE-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesFloating Electrode
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206S102M1RACTU
Related LinksC1206S10, C1206S102M1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206S102M1RACTU Details Description
Related parts for C1206S102M1RACTU
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES WW 2W 18 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONN HEADER P5KS .5MM 30POS SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 125W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf