KEMET C1206S104K5RACTU
C1206S104K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206S104K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206S104K5RACTU.pdf
Availability of C1206S104K5RACTU
QUANTITY
C1206S104K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206S104K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206S104K5RACTU
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFE-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesFloating Electrode
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206S104K5RACTU
Related LinksC1206S10, C1206S104K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206S104K5RACTU Details Description
Related parts for C1206S104K5RACTU
IC REG MULTI CONFIG 12V 5A TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
IC USB CONTROLLER 28-TSSOP datasheet.pdf
IMCV-GIGA-FIBERLINX-II, TX+FX-CW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
TVS 400W 130V BI DO-214AC TR13 datasheet.pdf